Fizykoterapia

Prądy galwaniczne
Galwanizacja polega na poddaniu tkanek wpływowi przepływającego stałego prądu elektrycznego. Prądy te wywołują zwiększoną pobudliwość nerwów i zwiększenie ukrwienia w okolicy poddanej zabiegowi. Wykazują dodatkowo działanie przeciwbólowe.

Jonoforeza polega na wprowadzeniu przez skórę do tkanek jonów leku za pomocą prądu stałego. Do zabiegu jonoforezy mogą być używane tylko związki chemiczne, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej. Najczęściej stosowanym i zlecanym przez lekarza lekiem do zabiegu jonoforezy są żele p/bólowe, p/zapalne z serii niesterydowych leków przeciwzapalnych .

Elektrostymulacja jest to zabieg elektroleczniczy w którym w celu pobudzenia mięśni lub nerwu do pracy wykorzystuje się przepływ prądu impulsowego.
Są dwie metody elektrostymulacji:
– jednobiegunowa
– dwubiegunowa

Prądy Diadynamiczne są to prądy modulowane o małej częstotliwości, powstałe przez nałożenie na prąd stały prądu sinusoidalnego. Główną zaletą tych prądów jest silne działanie przeciwbólowe, co objawia się długotrwałym podwyższeniem progu odczuwania bólu. W zabiegu tym wykorzystuje się szereg leczniczych właściwości: zmniejszenie napięcia mięśniowego, złagodzenie dolegliwości bólowych, miejscowe przekrwienie tkanek, przyrost masy mięśniowej.
Prądy te wykorzystuje się również do wykonywania elektrostymulacji mięśni zdrowych lub nieznacznie uszkodzonych, np. niedowłady lub zaniki mięśni z nieczynności. Prądy impulsowe powodują wzrost siły i przyrost masy mięśniowej. Dodatkowo poprawiają metabolizm i obniżają napięcie mięśniowe.

Prądy TENS to inaczej przezskórna elektryczna stymulacja nerwów. Prądy TENS stosowane są głównie w terapii przeciwbólowej. Ich działanie polega na hamowaniu docierania bodźców bólowych do mózgu. Terapia nie prowadzi jednak do wyleczenia przyczyny występowania bolesności, a jedynie do złagodzenia objawów. Prądy TENS dzielą się na kilka rodzajów w zależności od zastosowanych parametrów. Zabieg daje bardzo szybkie efekty przeciwbólowe, zarówno w stanie ostrym, jak i w przypadku bólu przewlekłego.

Impulsowe pole magnetyczne niskiej częstotliwości
Zabieg ten polega na stosowaniu zmiennego pola magnetycznego. Pod wpływem PM jony znajdujące się w komórkach ciała ulegają przemieszczeniom, powodując hiperpolaryzację błony komórkowej a tym samym wzmagają przemianę materii. Poprawione ukrwienie w komórce poprzez działanie pola magnetycznego- PM wywołuje podniesienie ciśnienia parcjalnego tlenu, co powoduje lepsze wykorzystanie tlenu przez komórkę.

Sollux
Zabieg ten to nagrzewanie tkanek za pomocą lampy Sollux o silnym świetle podczerwonym. Podczas naświetlania lampą dochodzi do dość głębokiego przegrzania tkanek, tym samym uaktywniają się procesy przekrwienia tkanek nawet w głębokich, chorobowo zmienionych miejscach. Dzięki ogrzaniu promieniowaniem uzyskuje się miejscową poprawę ukrwienia oraz pobudzenie procesów metabolicznych. W wyniku podwyższenia progu bólu naświetlanie w seriach działa przeciwbólowo. Stosowanie w trakcie zabiegu różnej barwy filtrów rozszerza skutecznie zakres możliwości leczniczych lampy.
Filtr niebieski – przepuszcza promienie niebieskie i ogranicza cieplne, wykazując w ten sposób działanie przeciwbólowe, uspokajające, obkurczające naczynia krwionośne. Stosuje się go w nerwobólach, stanach pourazowych, zaburzeniach naczynioruchowych, chorobie zwyrodnieniowej, odmrożeniach i przeczulicy.
Filtr czerwony – przepuszcza promienie czerwone widzialne i podczerwone. Stosowany w stanach zapalnych tkanek miękkich, w celu przyśpieszenia resorpcji wysięków, mięśniobólach i źle gojących się ranach.

Laseroterapia
Laser skaner, metoda bezkontaktowa – to precyzyjne naświetlanie tkanek za pomocą światła laserowego o parametrach biostymulacyjnych. Wykorzystując światło laserowe o niskim natężeniu do tzw. biostymulacji laserowej, możemy dostarczyć do tkanek i komórek dodatkową energię wspomagając naturalne procesy regeneracyjne organizmu i przyspieszając gojenie ran, złamań. Dodatkowo, poprzez zmiany w gospodarce tlenowej komórek i polaryzacji błon komórkowych uzyskujemy wyraźne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dzięki użyciu skanera promień lasera dostarczany jest równomiernie do całej objętej zabiegiem okolicy.
Laser punktowy, metoda kontaktowa – jest modyfikacją aplikowania promieniowania poprzez ściśle określone punkty spustowe bólu. Wykonując zabieg na ściśle określonych punktach możemy zwiększyć jego skuteczność, koncentrując energię lasera w miejscach, w których efekt jego działania będzie największy. Głowica w trakcie zabiegu dotyka skóry, lekko lub z łagodnym uciskiem .

Hydroterapia – Masaż wirowy
Masaż wirowy to masaż przeprowadzany na kończynach górnych lub dolnych w specjalnych wanienkach, które różnią się od siebie kształtem oraz głębokością. Wanny do masażu wirowego wyposażone są w urządzenia o napędzie mechanicznym, które wprawiają wodę w ruch wirowy. Szybki ruch wirowy oddziałuje na skórę powierzchniowo z lekkim podrażnieniem oraz zwiększa jej przekrwienie. Kończyna poddana zabiegowi przeciwstawia się oporowi wiru wody poprzez napinanie mięśni – tym samym zwiększając przekrwienie kończyny. Temperatura wody wynosi od 37 – 38 stopni a sam zabieg trwa 10 minut. Masaż wirowy zalecany jest aby wykonać od 15 do 20 razy w serii codziennie lub dwa razy dziennie w zależności od stanu pacjenta.